Fotowoltaika

Jesteś tutaj: Strona Główna / Fotowoltaika

1.Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaika1fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzony w fotowoltaice prąd stały przepływa przez inwerter (falownik) i zostaje przekształcony w prąd przemienny, czyli dokładnie taki jaki mamy w gniazdkach (230V). Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać – w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.

2.Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Wszędzie tam, gdzie bfotinstędą wystawione na działanie promieni słonecznych.
Optymalny jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35°. Panele mogą być instalowane na własnych wysięgnikach, ogrodzeniach i innych strukturach.

3. Jaki jest koszt założenia instalacji?

kosztfot Koszt założenia instalacji waha się znacznie w zależności od wybranych paneli fotowoltaicznych, zapotrzebowania na energię czy trudności założenia.
Można przyjąć, że typowa rodzina potrzebuje ok. 4000 kWh rocznie. Chcąc produkować tyle energii z paneli słonecznych należy przygotować się na wydatek ok. 20 000 do 30 000 zł.

4.Jakie występują rodzaje instalacji fotowoltaicznych?

Wyprodukowaną energię wrodzajetof instalacji fotowoltaicznej możemy gromadzić nadwyżki w akumulatorach lub pominąć magazyny energii, przyłączyć instalację do sieci  elektroenergetycznej i odsprzedawać nadmiar wyprodukowanej i niezużytej energii elektrycznej lub w całości zużywać na potrzeby własne. Właśnie ze względu na sposób wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej wyróżnia się dwa typy instalacji:
On-grid – System fotowoltaiczny zamienia pozyskiwaną energię słoneczną na energię elektryczną. Energia ta z kolei przekazywana jest bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Pozwala na to, aby system fotowoltaiczny zarabiał sam na siebie. W skład takiego systemu wliczamy: panele fotowoltaiczne, inwerter, okablowanie, zabezpieczenia oraz licznik produkcji i zużycia prądu.
Systemy off-grid to systemy wyspowe działające poza publiczną siecią elektroenergetyczną. Generowana przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna jest magazynowana w odpowiednich akumulatorach w celu jej późniejszego wykorzystania. Rozwiązanie to sprawdza się w odizolowanych obszarach kraju lub wszędzie tam, gdzie podłączenie do sieci jest nieuzasadnione ekonomicznie. Również tam, gdzie tradycyjne zasilanie w energię elektryczną jest mało wydajne, niestabilne lub nawet niemożliwe. Dla tych sytuacji systemy off-grid to idealne rozwiązanie. W skład takiej instalacji wchodzą: panele fotowoltaiczne, inwerter, regulator ładowania, akumulator, obciążenie oraz okablowanie wraz z zabezpieczeniami.
Działając poza siecią energetyczną, możliwe jest także zbudowanie sieci hybrydowej, która może funkcjonować zarówno wyspowo jak i sieciowo.

5.Czy instalacja będzie działać przy częściowym zacienieniu?

zacienienieInstalacje fotowoltaiczne mogą produkować energię także przy częściowym wystawieniu na słońce, korzystają z promieniowania odbitego i rozproszonego. Jednak wówczas ich sprawność znacznie spada, co wydłuża okres zwrotu kosztów całej instalacji. Optymalnie jest ustawić instalacje tak aby nie była zacieniona.