FAQ

Jesteś tutaj: Strona Główna / FAQ

POMPY CIEPŁA

 • Na jakim etapie budowy najlepiej podjąć decyzję o instalacji pompy ciepła?

  Im wcześniej wybierzecie Państwo pompę ciepła, tym więcej możecie zaoszczędzić:
  – brak komina spalinowego
  – brak przyłącza gazu

 • Czy pompa ciepła jest w stanie schłodzić dom?

  Tak, zarówno pompa gruntowa jak i powietrzna efektywnie schładzają dom (pasywnie lub aktywnie).

 • Czy pompę ciepła można połączyć z instalacją solarną?

  Zawsze. Pompę ciepła można połączyć z każdym dodatkowym źródłem ciepła. Nie zawsze jednak ma to sens energetyczny.

 • Czy powietrzna pompa ciepła będzie pracować także w zimie?

  Także przy ujemnych temperaturach otoczenie zawiera wciąż wystarczającą ilość energii cieplnej. Pompa ciepła podnosi ją do wyższego poziomu temperaturowego, żeby ją wykorzystać do celów grzewczych. Nasze pompy powietrze/woda pracują przy temperaturze zewnętrznej do – 20 °C.

REKUPERACJA

 • Czy centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła - rekuperator - grzeje?

  Rekuperator nie jest urządzeniem grzewczym – nie grzeje. Jego zadaniem jest wentylowanie pomieszczeń/wyciąganie powietrza zużytego i nawiewanie świeżego oraz wymiana energii pomiędzy nimi. Dopiero po podłączeniu do nagrzewnicy wodnej lub elektrycznej rekuperator może pełnić funkcje grzewczą.

  Z uwagi jednak na europejski klimat charakterystyczny dla Polski i co najmniej 6 miesięcy, w których należy uruchomić system grzewczy, by osiągnąć komfortową temperaturę w pomieszczeniach, każdy dom – energooszczędny i pasywny również – powinien posiadać niezależne źródło ciepła.

 • Gdzie najczęściej montuje się rekuperator w domu?

  Montuje się go na zaizolowanym poddaszu, w kotłowni lub w garażu. Może to być również garderoba lub inne pomieszczenie gospodarcze.

 • Na jakim etapie budowy najlepiej jest rozpocząć montaż systemu rekuperacji? Czy to jest stan surowy zamknięty?

  Optymalny moment na montaż kanałów to stan surowy zamknięty, przed tynkami. Jednak najlepiej jest rozpocząć, kiedy dom jest jeszcze na etapie projektu – można wtedy zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych.

 • Czy zaleca się robienie przerw w pracy systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i np. wietrzenie domu przez otwarcie okien?

  Nie ma takiej potrzeby, by w domu z rekuperacją otwierać okna. Nie oznacza to, że nie można tego robić: można! Szczególnie wtedy, gdy na dworze panuje komfortowa temperatura powyżej 20oC, czyli wiosną. Otwarcie okien w żaden sposób nie wpłynie na pracę systemu rekuperacji.